Корупція є перешкодою для розвитку територіальних громад

Корупція є отруйним явищем та ключовою перешкодою для сталого місцевого розвитку, оскільки вона: 

  • збільшує соціально-економічну нерівність, 
  • марно витрачає кошти платників податків, призначені для розвитку потреб громади, 
  • зменшує ефективне використання публічних ресурсів, 
  • негативно впливає на довіру до держави, влади та публічних установ. 

Ресурси територіальних громад використовуються менш ефективно

Приватний сектор використовує час та гроші для надання хабарів та підтримання відносин, а публічний сектор виділяє кошти на сектори, де є вищою можливість отримання незаконних індивідуальних благ. 

Таким чином, ресурси, як правило, вкладаються у крупні інфраструктурні проекти, де «відкати» є високими, на шкоду таким галузям, як освіта,  охорона здоров’я тощо. 

Корумповані процеси закупівель ведуть до погіршення якості послуг і товарів за вищими цінами. Корупційні практики також негативно впливають на громадську безпеку та збільшують ризик погіршення стану навколишнього середовища.

Економічний спад

Корупція зменшує економічне зростання територіальних громад. 

Це впливає на інвестиційний клімат, здорожчує ведення бізнесу, оскільки хабарі та переговори збільшують витрати на укладення угоди. 

Корупція створює невизначеність для бізнесу, оскільки за її присутності немає гарантій для компаній у реалізації їх бізнес-можливостей – завжди може бути інша компанія, яка готова запропонувати хабар або більш високий хабар. 

Дослідження МВФ показали, що іноземних інвестицій у корумпованих країнах майже на 5% менше, ніж у країнах, які є вільними від корупції.

Менші надходження до бюджетів

Корупція призводить до менших доходів для місцевих бюджетів не лише через розкрадання як таке, але і через зниження готовності сплачувати збори і податки серед громадян та підприємств – «Навіщо платити податки, якщо я не отримую послуг, на які я заслуговую…». 

МВФ проаналізував більше 180 країн і встановив, що більш корумповані країни збирають менші податки, і що в цілому найменш корумповані уряди отримують на 4 % ВВП вище у податкових надходженнях, ніж країни, що знаходяться на тому самому рівні економічного розвитку з більш високим рівнем корупції.

Збільшення витрат часу та грошових коштів

Корупція збільшує витрати часу та грошових коштів для фізичних осіб та підприємств і, як правило, сповільнює офіційні процеси. 

Бюрократія та складні процедури дають корумпованим чиновникам більше можливостей – чим довшою є черга за послугою, тим вищою буде ініціатива платити, щоб отримати те, що потрібно. 

Зазвичай менш забезпечені верстви населення не мають необхідного доступу до осіб, які приймають рішення. Існує ризик того, що вони матимуть ускладнений або можуть повністю втратити доступ до таких базових послуг, як охорона здоров’я, освіта, адміністративні та соціальні послуги, у випадку, якщо не можуть дозволити собі сплатити хабар.

Руйнування соціальної довіри

Мабуть, найсуворішою ціною корупції є руйнування соціальної довіри та делегітимізація публічних інституцій

Правила та норми обходять за допомогою хабарів, а підзвітність стає недосяжною. 

Корупція у політичних та виборчих процесах, підриває верховенство права та такі основи демократії, як справедливе і рівноправне представництво. 

Якщо через корупцію основні публічні послуги не будуть надані громадянам, місцеві та центральні органи влади втратять свій авторитет та легітимність. 

Ризик корупції руйнує як горизонтальну довіру між громадянами (основи соціального капіталу), так і вертикальну довіру – до політиків та публічних установ.

Щоб розпочати проходження онлайн-курсу, будь ласка зареєструйтеся aбо увійдіть в особистий кабінет.